Последние блоги

Іван Мазепа: жива легенда

Однією з найвизначніших постатей української історії, безсумнівно, можна вважати видатного гетьмана і культурного діяча Івана Мазепу. Його вклад в історію нашої держави настільки значний і великий, що потрібен цілий том, щоб детально описати всі його подвиги і справи. Проте, не маючи такої можливості, я намагатимусь коротко розказати про це у своїй статті.

Іван Мазепа народився 1639 року в селі Мазепинці неподалік Білої Церкви у сім'ї українського шляхтича. Майбутній гетьман був одним з найрозвиненіших правителів тогочасної доби: навчався в Київському колегіумі, єзуїтській колегії у Варшаві. За допомогою коштів польського короля Яна Казимира опановував військову справу У Італії, Німеччині, Франції, Голандії.

Іван Мазепа став гетьманом у надзвичайно складний для України час. Українські землі були розчленованими, а договірні статті між гетьманом і московським урядом — «Коломацькі статті» 1687 року ще більше обмежили автономні права України. Великі сподівання гетьман покладав на молодого московського царя Петра I. Проте через численні утиски Росії і проведення жорсткої централізованої політики Іван Мазепа зрадив московського царя і перейшов на сторону Швеції. Деякі історики вважають його зрадником, але слід враховувати той факт, що Іван Мазепа зрадив не Україну, а Росію заради здійснення своєї мрії – створення незалежної держави.

У 1700 році розпочалася Північна війна між Швецією і Росією, остання ж хотіла отримати вихід до Балтійського моря. У цій війні Україна надавала активну допомогу Росії, але вже у 1708 році Іван Мазепа уклав таємний союз із шведським королем Карлом XII, спрямований проти Петра I. Передбачалося, що Україна надасть Швеції допомогу у війні проти Росії, а Швеція забезпечить повне звільнення України від влади Москви. За цей вчинок українського гетьмана і стали називати «зрадником», а слово «мазепинець» надовго закарбувалося в історії і стало синонімом слова «сепаратист».

В подарунок нащадкам, крім свого героїзму, Іван Мазепа передав також неоцінимий скарб культурних та архітектурних пам'яток козацької доби. Гетьман займався меценатством. Ось далеко неповний перелік відбудованих ним шедеврів архітектури:
  • Троїцька Надбрамна церква (відновлена коштом Мазепи);
  • Успенський собор (відновлений коштом Мазепи у 1960 році);
  • Трапезна Покрови Богородиці (кінець 1690-их, але, н жаль, знищена більшовиками у 1960-их);
  • Богоявленський собор (1693);
  • Свято-Троїцький собор Кирилівського монастиря (1695);
  • Церква Різдва Богородиці (1696);
  • Софіївський собор у Києві (1697–1700);
  • Михайлівський Золотоверхий монастир в Києві • Корпус Києво-Могилянської академії (1703);
  • Чернігівський колегіум (1701–1702);
  • Вознесенська церква (1701–1705)

Іван Мазепа приділяв велику увагу і книгодрукуванню. Завдяки цим найкращим на українських землях виданням гетьман підняв освіту на якісно новий рівень. За його часів створювалися численні школи і колегіуми.

Іван Степанович Мазепа – постань неоднозначна, про яку ходять багато суперечок і в наш час. Але одне можна сказати точно: це найвідоміший в усьому світі гетьман, завдяки якому слава про нашу державу розійшлася легендами по всій земній кулі.

Використана література: В. В. Світлична Історія України
comments powered by Disqus