Последние блоги

Козацька символіка

Для повного розуміння теми пропоную розібрати конкретно по поняттям.
Хто такі козаки? Козак – вільні озброєні люди, представники військового стану, воїни-найманці. Члени самоврядних чоловічих військових громад, що з XV століття існували на теренах українського «Дикого поля». Термін «козак» вперше згаданий у «Таємній історії монголів» 1240р. і означав людину самотню, не пов'язану з домом і сім'єю. Основним заняттям козаків була війна: розбій і патрулювання торгових шляхів, піратство в Криму та Чорному морі, захист українських земель від татарських «полювань на рабів», участь у військових кампаніях сусідніх володарів та захист кордонів сусідніх держав.
Що таке символіка? Символ (з грец. знак) — умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища; художній образ, що умовно відтворює усталену думку, ідею, почуття. В українських творах наявні традиційні уснопоетичні народні символи: сонце, місяць, зіроньки, човен, терен, верба, весна та ін.
Основними символами козацтва були булава, печатки війська, бунчук, корогва.
Тепер же, хочу зупинитися окремо на кожному з них.
Булава — холодна зброя ударно-роздроблювальної дії, символ влади гетьмана.
Гетьманська булава мала ручку з горіхового або іншого твердого дерева на яку була посаджена голова в вигляді кулі, овалу або шестопера, вона була позолочена і оздоблена коштовним камінням, буквами та гербами. Часто на них був напис кому належала та ким дарована або цитати з Біблії.
Булаву гетьман носив в руці. Полковники мали свою булаву пірнач, відрізнялися вони від гетьманських меншими розмірами і шестиграною формою. Кожний полковник зобов'язаний був завжди мати з собою шестопер і носили вони його завжди за поясом.
Печатка війська
Печатки знаходилася при гетьманах та отаманах.
Печатка мала малюнок: лицар в шапці набакир, з мушкетом на плечі, з шаблею та козацьким рогом. Печатка запорожців відрізнялася тим, що біля козака була ще зображена могила (курган) зі списом на ній, що означало прикордонну службу запорожців. кожний полк на Запоріжжі мав свою печатку.
Бунчук — відзнака гетьмана і кошового, зберігалася у бунчужного.
Бунчук мав такий вигляд — кінський хвіст, закріплений на циліндровому, підлогою усередині і тому дуже легкому держаку з м'якого дерева. На верхньому кінці древка найчастіше містився металева куля, іноді — півмісяць. Нижче кріпився простий або заплетений в коси кінський хвіст, який забарвлювався в синій, червоний і чорний кольори. На місці кріплення хвоста древко обтягували тканиною з кінського і верблюжого волосу. Волос забарвлювався в різні кольори і іноді становив дуже гарний візерунок, а саме древко прикрашалося східними орнаментами.
Корогва — військова відзнака, зберігалася у хорунжого.
Корогви мали трикутну форму з назвою сотні. Кожному новому гетьманові польські королі, починаючи від Баторія посилали в дарунок нову корогву, останню отримав Богдан Хмельницький.
Також відомі такі козацькі символи:
• каламар – символ влади писаря;
• литаври – військові клейноди, що знаходилися у довбиша (військовий службовець, що відав військовими литаврами, за допомогою яких скликав запорожців на загальні козацькі ради );
• гармати – загальновійськові символи, що були у пушкаря (військова службова особа, яка відала всією артилерією та артилерійськими боєприпасами);
• сурми – військовий, полковий та січовий символ під відданням сурмача;
• тростина – первісна відзнака козацьких гетьманів, січових гетьманів.
Тепер ми знаємо, що кожна держава, група, об’єднання має свої символи за якими їх можна відрізнити від інших.
comments powered by Disqus