Последние блоги

В Міносвіти хотіли роздерибанити 200 млн. гривень на шкільне обладнання

Про це заявили активісти на прес-конференції в Інтерфакс.Як заявив голова ГО «Інформаційний Майдан» Павло Білоножко, до них в організацію звернулись викладачі шкіл, технікумів, профтехучилищ із заявою про махінації в системі освіти, а саме – в системі забезпечення навчальним обладнанням. Юристи об`єднання вивчили ситуацію та викрили злочинну схему.

«Кабмін виділив Міносвіти 200 млн. гривень для закупівлі обладнання для навчальних закладів. Далі кошти рухаються в обласні управління освіти, які будуть визначати, скільки чого і кому потрібно. Але головним корупційним механізмом виступає відповідний наказ Міносвіти, в якому докладно прописуються ознаки та специфіка необхідного закладам обладнання. Виходячи з цих параметрів, умовам тендеру відповідає лише одна фірма, а решта вітчизняних виробників та постачальників залишаються фактично на узбіччі процесу. Для гарного оформлення цієї корупційної схеми придумали Асоціацію виробників та постачальників засобів навчання та навчального обладнання, яка фактично складається із ТОВ «Енглер», яка й буде розпоряджатись усіма коштами та прибутками», — зауважив лідер ГО «Інформаційний Майдан».

«Ми бачимо в цій схемі явні ознаки корупційної змови, в якій замішані як міністр освіти Сергій Квіт, так і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, бо без його відома нічого не робиться. Зараз ми бачимо суцільний занепад системи освіти в державі, вчителі жаліються, що нічого не оновлювалось десятиріччями. Кошти, які виділяються з центру до більшості шкіл та навчальних закладів, особливо в регіонах, не доходять. Тим часом, влада вигадує нові засоби незаконного збагачення за рахунок дітей — майбутнього України! То ж ми вимагаємо від влади, від правоохоронних органів негайно розібратись в цій ситуації та притягти винних до відповідальності. Також ми ініціюємо громадське обговорення проблем та корупції в системі освіти — всі ланки системи освіти мають об’єднатись заради майбутнього України», — підсумував Павло Білоножко.

Про деталі схеми в Міносвіти розповіла юрист, правозахисник Марина Помазанова: «Коли цей скандальний наказ з`явився на сайті Міносвіти, почався шквал дзвінків від невдоволених вчителів. І тоді наказ зник. Але ми знаємо його зміст та маємо копію. Відповідно до положень реалізовувати цей наказ мав новостворений «Інститут модернізації змісту освіти», який з`явився 26 листопада 2014, під шумок війни, шляхом розділення «Інституту інноваційних технологій і змісту освіти» на дві структури — вже згадану та «Інститут освітньої аналітики», — розказала Марина Помазанова.

«Це було зроблено для того, щоб мати можливість реалізовувати різні схеми по незаконному освоєнню бюджетних коштів, чим і зайнявся новостворений інститут. Яскравий приклад – цей тендер на 200 млн. Якщо подивитись на перелік обладнання, що має бути закуплено, то можна знайти там «запчастини від адронного колайдера» — якісь надкоштовні іноземні вимірювальні датчики, інші прилади незрозумілого значення. Більше того, вимоги до виробника цих засобів прописуються такі, що їм відповідає лише один виробник та лише один імпортер цієї продукції! Як наприклад — електронних планшетів. Те ж саме стосується й більш простого обладнання – хімічних колб, глобусів, логарифмічних лінійок та ін. Майже всі вони мають дуже точно прописані параметри, розміри – саме такі, які виробляє лише певний виробник! Чому саме такі, а не інші – пояснень немає. Проте решта вітчизняних виробників залишаються без замовлень та засобів до існування! Від такого дорогого та незрозумілого обладнання ніякої користі, лише знищення вітчизняного виробника», — поділилась думкою Марина Помазанова.

З її висновком погоджується й голова ВМОПВВ «Альтернатива» Олексій Артемчук, що представляє інтереси вітчизняних виробників: «Більшість виробників навчального обладнання не розуміють, як за новими умовами та вимогами взагалі приймати участь у державних тендерах! Їх навмисно залишають поза процесом. В цій схемі диявол криється в деталях — лоти тендеру розроблені таким чином, що в кожному з них є по одній позиції, яку може задовольнити лише певний, конкретний постачальник. В результаті, ці лоти виграють лише «свої фірми», звичайно ж, за відповідні відкати. Міносвіти не має займатись розподілом коштів, а має реформувати систему освіти, приймати нові, прогресивні програми! Бо рівень вітчизняної освіти дуже низький, особливо у вузах, що кожен рік випускають безробітну масу! Ситуацію треба негайно рятувати», — поділився своєю думкою представник виробників.

З ним погодився й голова Української координаційної ради Андрій Хома: «За нашою інформацією, за 2015 рік, на тендерах Яценюка, було виведено з бюджету 50 млрд. гривень. Те, що Янукович хотів красти 10 років, Яценюк прискореними темпами вкрав за 2 роки! Продовжує руйнуватись система освіти, нерухомі активи виводяться із суспільної власності. Будь яка реформа повинна викривати негативні явища та змінювати правила гри, але цього немає, бачимо лише погіршення умов для простих людей. Вважаю, що президент України Петро Порошенко повинен взяти на себе всю відповідальність за процеси, що відбуваються в Україні!», — підсумував Андрій Хома.

На прес-конференцію несподівано завітав заступник міністра освіти Павло Хобзей, який був куратором цього наказу. Він намагався виправдати своє керівництво та пояснити причини цієї ситуації. За його словами, ні він, ні міністр не в курсі, що в наказі про забезпечення обладнанням навчальних закладів є корупційна складова. Проте як тільки почались невдоволення, то наказ відкликали! Як стверджує Павло Хобзей, така прискіпливість та точність до деталей в тендері викликана, передусім, бажанням закупити дійсно передові та новітні засоби, які б відповідали вимогам часу. Зараз на сайті Міносвіти з`явиться новий, доопрацьований наказ, який буде винесено на обговорення.Заступник міністра дав слово активістам та всім учасникам прес-конференції, що особисто докладе всіх зусиль, щоб не допустити корупції в цьому тендері. Він подякував громадськості за критику та втручання і пообіцяв особисто пристати до громадського обговорення проблем в системі освіти.

Що ж, можна вважати, що перший раунд у Міносвіти виграла громадськість. Але попереду ще довгий та напружений шлях боротьби за краще майбутнє української освіти.
comments powered by Disqus